Asma Tavan Sistemleri

Asma tavan nedir; yapılardaki elektrik tesisatlarını gizlemek amacıyla yapılan dekoratif tavan türleridir. Asma tavan modelleri estetik görüntünün yanı sıra ısı ve ses yalıtımı sağlaması amacıyla da sıklıkla uygulanıyor. Ev, iş yeri fark etmeksizin her türlü yapıda tercih edilebilir. Asma tavanların estetik ve malzeme yapısı açısından kendi içerisinde türleri farklılık gösteriyor. Bütçeye, uygulanacak alana asma tavan seçenekleri arasından tercih yapılabilir. Asma tavan nedir? Asma tavan çeşitleri nedir? Metal asma tavan nedir? Asma tavan modelleri nedir? Asma tavan ne demek?

Asma tavan nedir? Asma tavanlar, yapılarda dekoratif amaçlı veya farklı amaçlarda kullanılabilmektedir. Asma tavanlar yapısal özellikleri bakımından, ahşap, metal, plastik veya alçı malzemeden üretilebilmektedir. Hatta çok farklı dekorasyon amaçlı üretilmiş asma tavan modelleri bulunmaktadır.

Asma Tavan Sistemleri

Asma Tavan Çeşitleri Nelerdir?

Asma tavan çeşitleri malzeme yapısına göre değişiyor. Uygulanacağı alana göre çeşitleri arasından seçim yapılabilir. Yapılarda en sık kullanılan asma tavan çeşitlerini kısaca sıralamak gerekirse de;

 • Alüminyum Asma Tavan
 • Petek Asma Tavan
 • Karopan Asma Tavan
 • Taşyünü Asma Tavan
 • Akustik Asma Tavan
 • Metal Asma Tavan

Tüm bu asma tavan seçenekleri uygulanacağı alan göre değişiyor. Hastane, ev, iş yeri, konferans salonu veya spor salonu gibi alanlarda uygulanabilir. Uygulanan alanın nem oranı açısından yüksek olmaması asma tavan kullanım ömrünü daha da uzatır.

Asma Tavan Nerelere Uygulanır?

Asma tavan dendiği zaman sadece tavana uygulana dekoratif ürünler akla gelebilir. Ancak asma tavan malzemeleri ile iş yerlerine ek odalar da yapılabiliyor. Asma tavan seçenekleri AVM, hastane, ofis, ev, fabrika ve benzeri tüm alanlarda kullanılabilir. Kullanım amaçlarını ve avantajlarını sıralamak gerekirse de;

 • Isı yalıtımı sağlayarak faturalarınızın düşmesine yardımcı olur.
 • Tavan yüksekliğini düşürür.
 • Yansıma özelliği ile alanın daha aydınlık ve ferah görünmesini sağlar.
 • Ses yalıtım özelliği sunar.
 • Enerji tasarrufunu destekler.
 • Yanmaz özelliktedir.
 • Ortamın daha dekoratif ve estetik görünmesini sağlar.
 • Hızlı ve kolay kurulum avantajı sağlar.
 • Bakteri ve neme karşı dirençlidir.

Sıraladığımız avantajları sağlayacak asma tavan uygulamaları için profesyonel hizmet almanız oldukça önemlidir. Bu noktada EBAK Yapı olarak uzun süredir sektörde hizmet veriyoruz. Tüm yaşam ve çalışma alanlarına asma tavan uygulanması adına güvenle hizmet alabilirsiniz.

Ahşap Asma Tavan
 
Asma Tavan, Ahşap sıcaklığı ve sağlamlığıyla dekorasyonda vazgeçilmezliğini ve klasikliğini her daim korumuştur. Mobilya ve dekorasyonda ahşap malzemeyle birlikte pek çok malzeme uyum içinde kullanılabilmektedir. Ahşap kaplama tavan plakaları ahşapın bu güzelliklerini korurken akustik, yangına dayanım ,ısı yalıtımı, kolay montaj gibi günümüz beklentilerini de karşılamayı hedefleyerek tüketiciye sunulmuştur. Ahşap en orijinal ve sıcak iç mekanları yaratmanıza olanak sağlar. İster düz isterse delikli/perfore, lamine veya ahşap kaplamalarla, projenize veya akustik gereksinimlerinize uygun dokuyu ve renkleri seçebilirsiniz
 
Alçıpan Asma Tavan
 
Alçıpan Asma Tavan, Mevcut tavana galvaniz sac profiller veya kutu profiller ile kurulacak konstrüksiyona, alçıpan plakalar vidalanarak oluşturulan asma tavan sistemidir. Konut, işyeri, hastane, mağaza, okul gibi her türlü yapıda kendine kullanım alanı bulan, betonarme, çelik her türlü binada kullanılabilen bir sistemdir. Düzgün pürüzsüz ve dekoratif bir yüzey oluşturduğu gibi ses ve ısı yalıtım malzemeleri kullanılarak yalıtımda da etkin bir sistem olarak kullanılabilir. Esnek bir sistem olduğu için çatlama yapmaz. Üst döşemenin yangına direncine de katkıda bulunur. Yangın ve neme dayanıklı özel plakalar ile ıslak hacimler ve yangın yalıtımı istenen sistem odaları vb. gibi bölümlerde özel çözümler üretilebilmektedir.
 
Baffle Asma Tavan
 
Baffle asma tavan panelleri; tavanda farklı ölçülerde dikey olarak asılan metal panellerdir. Doğrusal dikey tasarım, tavan arasındaki havanın sirkülasyonunu sağlarken, farklı ebat ve panel mesafeleri sayesinde tavanda bulunan elektrik ve mekanik tesisatlarını gizleme imkanı verir. Büyük alan uygulamalarında tek yönlü ve yüzer şekilde monte edilen paneller, kullanıldıkları alanlarda mekan algısını genişletmektedir. Kullanıldığı yerin hacmini daraltmadan tavan yüksekliğini düşürmek için sık tercih edilen metal asma tavan malzemelerdir.Ahşap desenli metal Baffle  paneller, ahşaba (masif) kıyasla daha uzun ömürlü olup, bakımı daha kolaydır. Taban genişliği, malzeme yüksekliği ve eksenler arası mesafelerin değişken olması, mimarlara tasarım seçenekleri sunar.
 
Hook On Tavan
 
Hook on bandraster tavan sistemi esnekliği sayesinde değişik tasarımlar yaratılmak istenildiğinde en uygun çözüm olarak önerilmektedir. Çeşitli ebatlardaki plakalar ile bandrasterlerin birarada kullanımına olanak sağlamasıyla, özellikle havaalanları, alışveriş merkezleri, geniş ofisler ve benzeri alanlarda farklı görünümler yaratma imkanı sunmaktadır.Sistem kısa kenarlarından bandrastere asılarak aşağı doğru sarkan kare kenarlı plakalardan oluşmaktadır. Plakaların taşıyıcıdan sarkmayan kenarlarında da ekstra dayanıklılık için içe doğru büküm yapılmaktadır. Avantajları:Bu sistem, azami güvenlik, kalıcılık, ekleme yerlerinde sağlamlık, deprem yükü ve diğer yanal yüklere karşı azami dayanıklılık sunar. Sistemin montajı hızlı olup, demontaj gerektiğinde plakalar el ile kolayca yerlerinden çıkarılabilir.Taşıyıcı sistemin gizli oluşu ve panellerin yakın birleşim nedenleriyle, estetik bakımdan düze yakın bir yüzey ve kesintisiz görüntü sunmaktadır.
 
Karo Alçı Plaka Tavan
 
Taşyünü Asma Tavan sistemi içinde plaka olarak vinil kaplı alçı plakalarda kullanılabilir. Bu plakalar da uzun ömürlü ve üzerindeki vinil kaplamadan dolayı silinebilir özelliktedir. Antibakteriyal ve hijyenik bu plakalar laboratuvar mutfak ve hasta hanelerde tercih edilmektedir. Kare ve yuvarlak delikli olarak üretilen arkası akustik tül kaplı plakalarla da akustik özellik sağlanarak seminer ve toplantı salonları, kütüphane, amfi gibi mekanların ihtiyaçları karşılanabilmektedir.
 
Metal Asma Tavan
 
Alüminyum veya Galvanize Çelik tüm ral renklerinde üretilen plakalar ile çeşitli kenar detayları ile kurulan, taşyünü asma tavan sistemi İle benzer özellikleri taşıyan uzun ömürlü ve tavan içine müdahale edilebilirliği ile tercih edilen bir asma tavan sistemidir. Bu sistemler aynı zamanda aydınlatmanın en iyi şekilde yapılmasını sağlayarak enerji tasarrufu yaratır. Ofisler, eğitim kurumları, alıçveriş merkezleri, hastahaneler de kullanılabilir. Dekoratif görünüm için alçıpan asma tavan ile bütünleşik olarak da kullanılabilir. Tavan içinde havalandırma ve elektrik sisteminin yoğun olduğu binalarda müdahale açısından ideal sistemlerdendir. 30*30 cm ebatlı özel plakalar özellikle WC ve banyolarda sıklıkla kullanılan sistemlerdir.
 
Petek Asma Tavan
 
Petek tavan sistemleri; delta formunda üretilen profillerden oluşan alüminyum opencell tavanlardır. Kare ve dikdörtgen formda farklı ebatlardaki hücre boyutlarıyla, T taşıyıcı ve askılı sistem montaj detayları ile mükemmel ve kesintisiz bir görünüm sağlar. Petek Asma Tavan Sistemleri;  petek şeklindeki görünümü ile yapıldığı ortamı  farklı bir görsel atmosfer kazandırmaktadır. Petek Asma Tavan Sistemleri  Dekoratif Tasarım Özgürlüğü  kazandırarak havalimanlarında, ofislerde, alışveriş merkezlerinde kullanılabilir. Kısacası Petek Asma Tavan Sistemleri uygulandığı her mekânda  kolaylıkla kullanılabilir ve temizliği oldukça kolaydır. 
 
PVC Gergi Tavan
 
Genellikle iç mekanlarda kullanılan gergi tavan sistemleri, teknolojiyle birlikte gelişen mimarinin de avantajlarını kullanarak geniş aydınlatma imkanları sunmaktadır. Yeni uygulamalar ışığınıza gün ışığı etkisi vererek ortamın aydınlatılmasına hatırı sayılır bir destek sağlar. Ayrıca esnek bir yapıya sahip olması her türden aydınlatma aksesuarını barındırma özelliğini de arttırır Tavanınızın sistemi her ne olursa olsun uygulanabilirliği sağlanan bu sistem rahat temizlenebilirliği, toz tutmaması ve nem-su gibi etkenlerden etkilenmemesi gibi özellikler barındırır. Yani genel olarak hijyenik bir sistemdir.Elektronik olsun olmasın, tavanınız da görmek isteyeceğiniz birçok aksesuara kolaylıkla montaj imkanı sağlayan gergi tavanlar, ısı izolasyonuna yaptığı katkıyla da kullanacağınız mekana değer katar. Çünkü bu sayede ısınarak yükselen hava dışarı çıkmaz ve ortamın sıcaklığını korur.PVC Gergi Tavan son gramına kadar geri dönüştürülebilir malzemeden yapılmıştır. Çevreyi kirletmez. PVC Gergi Tavan tüm diğer tavanlardan 10 kat daha hızlı uygulanır. 10 kat daha hızlı mağazanızı açabilir, evinize taşınabilir, işinize devam edebilirsiniz. PVC Gergi Tavan5 dakikada sökülüp 5 dakikada yeniden takılır. Defalarca montaj-demontaj yapılabilir.
 
Taşyünü Asma Tavan
 
Taşyünü asma tavan sistemleri, akustik, hijyen, ısı izolasyonu, yangın ve nem dayanımı konusunda değişik ölçülerdeki teknik ihtiyaçları, en ekonomik şekilde ve sınırsız yüzey seçeneği ile sağlayabilmesi sayesinde ve tavan içine müdahale edilebilirliği ile tercih edilen bir asma tavan sistemidir. Bu sistemler aynı zamanda aydınlatmanın en iyi şekilde yapılmasını sağlayarak enerji tasarrufu yaratır. Bina kullanım amacına göre doğru plakanın seçilerek uygulanması önemli bir noktadır. Ofisler, eğitim kurumları, alıçveriş merkezleri, hastahaneler de kullanılabilir. Dekoratif görünüm için alçıpan asma tavan ile bütünleşik olarak da kullanılabilir. Tavan içinde havalandırma ve elektrik sisteminin yoğun olduğu binalarda müdahale açısından ideal sistemlerdendir.

Asma Tavan Fiyatları

Asma tavan fiyatları için genel bir fiyat skalası sunmak mümkün değildir. Çünkü asma tavanların kendi içerisinde malzeme, ölçü ve benzeri kıstaslara göre çeşitleri mevcuttur. Bu noktada uygulama alanı, malzeme yapısı fiyatların şekillenmesinde etkin rol oynar. EBAK Yapı olarak en cazip fiyat tekliflerini sunmaya özen gösteriyoruz. Fiyatlar ve uygulamalar hakkında daha detaylı bilgi almak üzere firmamızla doğrudan irtibata geçebilirsiniz.